Zodpovednejšie nakupovanie v e-shopoch

Hovorí sa, že z hľadiska ekológie a udržateľnosti je najlepšie nakupovať v kamenných obchodoch. A ešte lepšie v bezobalových. S tým nemožno nesúhlasiť, no čo robiť v prípade, že sa ti do preplnených predajní a nákupných centier nechce alebo k nim nemáš prístup, no zároveň by si rád/rada dala pod stromček svojím blízkym aspoň nejakú pozornosť? Alebo ak skrátka uprednostňuješ, keď si všetko môžeš v pokoji a pohodlí domova poobzerať a porovnať online?

My tiež patríme k jedným z tých ľudí, a preto sme sa zamýšľali nad tým, ako to vyriešiť a ako sa aj pri nakupovaní v e-shopoch správať ako zodpovedný zákazník. Prišli sme na toto.

Pravidlom číslo jeden je, samozrejme, nepodľahnúť nákupnému ošiaľu. Áno, nekupovať žiadne darčeky je tiež cesta. No ak predsa len niečo podarovať, chceš, dobre si vopred premysli, čo tvoji blízki potrebujú a čo na internete hľadáš. Alebo ak vyberáš darček pre seba, zamysli sa nad tým, či by si si danú vec za normálnych okolností kúpil/-a a pokús sa odolať lákavým zľavám. Lebo hoci doma na teba nečíhajú vyzdobené obchody a uvoľnená vianočná hudba, online reklama má tiež veľmi mocný vplyv.

Na nákupoch je na druhej strane fajn to, že svojimi peniazmi môžeš podporiť niečo, čo má podľa teba zmysel. Či už je to tvoj obľúbený e-shop, ktorého filozofia ti imponuje, alebo nejaká zodpovedná etická značka či lokálny výrobca… Keď trochu popátraš, určite nájdeš niečo, čo môžeš s pokojným svedomím darovať, aj keď sa napríklad obdarovaný o tému udržateľnosti, ekologickosti či slow fashion nezaujíma. Veď už existuje kopec stránok, kde nájdeš ručne vyrábané veci z každého rožku. Alebo ak sa trochu zaujíma, práve tvoj darček môže byť tým impulzom, ktorý ho nakopne tento záujem prehĺbiť. Čo napríklad vyskladať nejaký balíček zero waste pomocníkov do domácnosti alebo prírodnej lokálnej kozmetiky?

Alebo ak naisto nevieš, čo by tvojho blízkeho potešilo, skvelou možnosťou sú darčekové poukážky. Nejakým spôsobom sa im podarilo vybudovať si zlé meno, vraj to je darček neosobný, taký odfláknutý, na poslednú chvíľu, no s tým vôbec nesúhlasíme. Správne zvolená poukážka je predsa skvelým spôsobom, ako tvojmu blízkemu ukázať, že vieš, čo má rád a o čo sa zaujíma, no zároveň zabrániť nákupu nevhodnej či nepotrebnej veci. Veď ktorý knihomoľ by sa nepotešil, keby si mohol vybrať knižky podľa svojho gusta? Alebo milovníčka kozmetiky presne tie produkty, ktoré jej treba? Darovať môžeš aj zážitok, napríklad kurz, masáž či relaxačný pobyt.

Keď máš toto všetko premyslené, zostáva už len doprava. Práve tá býva v súvislosti s e-shopmi kritizovaná najviac. Keď sme sa nad tým však zamysleli, dospeli sme k názoru, že ani tu ako zákazníci nie sme úplne bezmocní.

Môžeš si vybrať e-shop, ktorý spolupracuje s dopravcom, ktorý je uhlíkovo neutrálny, čiže zodpovedne sleduje svoje emisie, snaží sa ich pri preprave znižovať tým, že používa vozidlá s alternatívnym pohonom alebo má procesy nastavené tak, aby sa balíky darilo doručovať na prvý raz, a to, čo nevie zminimalizovať, vyrovnáva finančnou podporou projektov orientovaných na oblasť životného prostredia. Alebo e-shop, ktorý ponúka osobný odber. Ak ho máš cestou, ušetríš za dopravu, ušetria sa emisie a ešte si aj objednávku môžeš rovno zobrať do vlastnej tašky.

Jednou z možností je aj pokúsiť sa vybrať darčeky na čo najmenej stránkach alebo sa dohodnúť s kamarátmi a urobiť spoločnú objednávku iba s jednou dopravou. A opäť ušetríš nielen prírodu, ale aj peniaze, keďže mnohé e-shopy majú dopravu nad istú sumu zadarmo. Netreba zabúdať ani na ľudský rozmer celého procesu doručovania, a to na kuriérov, ktorí toho majú v predvianočnom období omnoho viac, a preto doručovať jeden balík miesto troch im určite pomôže.

No a čo s tými nešťastnými obalmi? Aj tu je alternatív hneď niekoľko, pretože čoraz viac online obchodov začína dbať aj na tento aspekt, čo je skvelé. Niektorí používajú ako výplň papierovú striž a recyklovaný papier, recyklované škatule a papierovú pásku. Alebo balíčky vypĺňajú fóliami, v ktorých im prišiel tovar od dodávateľov, aby už vyrobené plasty pred zrecyklovaním využili na maximum. Prípadne využívajú ekologickú rozpustiteľnú výplň na báze kukuričného škrobu. Alebo ponúkajú na výber viacero variantov, ako to máme napríklad aj my, aby si si mohol/mohla vybrať to, čo je pre teba najpohodlnejšie.

Určite sa pri zodpovednom a udržateľnom nakupovaní online dá myslieť aj na kopec ďalších vecí – toto je len zopár, ktoré napadli nám. Ak sme na niečo zabudli, budeme radi, ak sa o to podelíš v komentároch. 🙂

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Prečítaj si viac o tom, ako sú tvoje údaje z komentárov spracovávané.