Recenzia na dezodoranty Schmidt’s Naturals

Dezodoranty Schmidt’s Naturals sa v našej ponuke pekne zabývali, a tak sme sa im rozhodli trošku pozrieť na zúbky a urobiť takú minirecenziu a porovnanie ich dvoch variantov, klasického (ylang ylang + nechtík) a toho na citlivú pokožku (jazmínový čaj). Vyskúšali sme ich na vlastnej koži a toto sú naše postrehy.

Najprv teda základné informácie – sú prírodné, vegánske, majú certifikát Leaping Bunny a vyrábajú sa v dvoch verziách, klasickej a na citlivú pokožku. Tá klasická obsahuje sódu bikarbónu, ktorá neutralizuje pachy, verzia na citlivú pokožku ju neobsahuje (pachy v nej neutralizuje horčík). Okrem toho obsahujú rastlinné prášky, ktorých úlohou je aspoň čiastočne pohlcovať pot, keďže nesmieme zabúdať, že sa bavíme o dezodorantoch, nie antiperspirantoch.

1. Konzistencia a nanášanie

Prvým základným pravidlom je nanášať ho na suchú pokožku. Pokiaľ ide o jednotlivé varianty, klasický je tuhší. V porovnaní s tým na citlivú pokožku sa aplikuje trochu ťažšie, a preto ho treba ohriať v podpazuší, aby zmäkol. Uľahčíš si tak nanášanie a zároveň zlepšíš vstrebávanie produktu. Vďaka tejto konzistencii sa navyše eliminuje jedna z chýb, pred ktorou výrobca vystríha (keďže znižuje jeho účinky), a to nanesenie príliš hrubej vrstvy. Keď to totiž začneš preháňať, dá ti to najavo mrvením sa.
Variant na citlivú pokožku je krémovejší, mäkší a práve on sa odporúča pre tých,  ktorí majú radi konzistenciu konvenčných dezodorantov a sú na ňu zvyknutí. Ako sme už načrtli vyššie, treba si pri ňom dať väčší pozor, aby sme to pod pazuškou neprehnali (skrátka, v prípade Schmidt´s Naturals je menej ozaj viac).

Klasický variant (vľavo) vs. variant na citlivú pokožku (vpravo).
Variant na citlivú pokožku je krémovejší.
Klasický variant je tuhší.

2. Podráždenie

Vzhľadom na obsah sódy bikarbóny sa môže stať, že klasický variant niečie podpazušie nezvládne (okrem citlivej pokožky k tomu môže prispieť aj nanesenie na podráždenú pokožku, napr. po holení, príliš hrubá vrstva alebo obtiahnuté tričko či syntetický materiál). Ak máš teda s podráždenou pokožkou v podpazuší už predošlé negatívne skúsenosti alebo máš pocit, že aj ty si ten „typ“, skús varianty na citlivú pokožku alebo najprv malé balenie toho klasického.

3. Vôňa a výdrž

Obaja sme sa zhodli, že variant so sódou bikarbónou funguje v lete lepšie. Na jar a v zime to zvládali oba rovnako. Cez deň si vystačíme s jednou, dvomi aplikáciami, pričom v prípade opakovanej aplikácie sa vždy snažíme tú prvú vrstvu zmyť, pretože vrstvenie dezodorantu znižuje jeho účinky. Pokiaľ ide o výdrž balenia (mimochodom, dá sa celé zrecyklovať), veľké (92 g) nám vydrží cca 4 – 5 mesiacov, malé (19,8 g) 1 – 2 mesiace. Pokiaľ ide o vône, pokrývajú v podstate dosť široké spektrum, takže si tam hádam každý nájde tú svoju. My sme skúšali už tieto: céder + borievka, jazmínový čaj, muškát, kokos + ananás a nechtík + ylang ylang. Podľa nás voňajú pomerne výrazne, z čoho máme radosť (najmä počas prechodu z klasických anitperspirantov to dodáva väčší pocit istoty), vonné zložky v nich tvoria esenciálne oleje a nesyntetické izoláty (vydestilované z rastlín). Kto ale nechce žiadnu vôňu, v ponuke sú aj neparfumované.

Nanesený variant na citlivú pokožku. Na obrázku rozdiel až tak nevidno, pri nanášaní ale cítiť, že je trochu jemnejší.
Nanesený klasický variant (vidno ho len slabučko).
Takto vyzerá pokožka s vrstvou dezodorantu po namočení vodou.

4. Špinenie tričiek

Na internete v diskusiách niektorí ľudia upozorňujú na to, že dezodorant zanecháva fľaky na oblečení. My sme všimli, že ak si pri obliekaní prejdeme tričkom po podpazuší, otlačia sa na naň také tie biele prúžky – to ale nehodnotíme ako negatívum, keďže to isté sa nám dialo aj po nanesení konvenčných dezodorantov a antiperspirantov. To je asi len skrátka niečo, na čo si treba dať pozor. Problémom podľa niektorých býva ešte aj to, že dezodorant tričká pod pazuchami mastí, najmä ak sú obtiahnuté. My vo všeobecnosti uprednostňujeme voľnejšie oblečenie, ale aj na tých pár obtiahnutých veciach sme nezaznamenali žiadne zhoršenie oproti klasickým dezodorantom/antiperspirantom.

Toľko teda naše postrehy, ak máte nejaké otázky, tak sa nás pokojne pýtajte a rovnako sa potešíme, aj keď sa podelíte o svoje skúsenosti so Schmidt’s (pozitívne aj negatívne). 🙂

Ak vás tieto dezodoranty zaujali, no stále sa neviete rozhodnúť, či už o vôni, alebo o variante, odporúčame skúsiť najprv mini balenia.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Prečítaj si viac o tom, ako sú tvoje údaje z komentárov spracovávané.