Nebojme sa tuhého šampónu

Očistná fáza

Pri prechode z klasického konvenčného šampónu na prírodné mydlo na vlasy dočasne nastupuje tzv. očistná fáza. Rozpoznáš ju tak, že zo začiatku sa môže zdať, akoby sa tvoje vlasy zbláznili. Buď sú strašne mastné, alebo, naopak, suché, alebo raz také a raz také. Môžeš ich mať celé strapaté alebo ulepené, ale niet sa čoho báť. To sa len prispôsobujú a chvíľu trvá, kým pokožka hlavy obnoví rovnováhu v tvorbe mazu. Zvyčajne to trvá približne týždeň (podľa toho, ako veľmi máš poškodené vlasy). Keď túto fázu prečkáš, odmenou ti bude jemnejšia, čistejšia a poddajnejšia hriva. Prečo? Pretože tuhý šampón vlasy čistí a ošetruje bez toho, aby z nich nasilu odstraňoval prirodzený maz. Ak ťa napríklad trápili lupiny, môže sa stať, že zmizne aj tento problém, pretože pokožka hlavy sa už nasilu nevysušuje škodlivými zložkami.

Tipy na uľahčenie prechodu na prírodný šampón:

 1. Namiesto kondicionéru používaj octový oplach, ktorý pomáha obnovovať rovnováhu pH vlasovej pokožky a zbavuje ju zvyškov „chemikálií“. Okrem toho chráni aj samotný vlas (po umytí ho uzatvára) a tým vlasom dodáva lesk.
 2. Často, ideálne dvakrát denne, si jemne prečeš vlasy od korienkov až po končeky, aby sa prirodzene vytvárané oleje v nich rozniesli po celej dĺžke.
 3. Neumývaj si vlasy veľmi často a dopraj im pár dní, aby sa prispôsobili.
 4. Pri umývaní si z vlasov dôkladne vymy všetok šampón.
 5. Ak sa ti vlasy zdajú mastné, použi trochu suchého šampónu alebo kukuričného škrobu. Nanes si trochu na pokožku hlavy a rozčeš po celej dĺžke.
 6. Ak máš vlasy strapaté a zamotané, votri si do nich trochu arganového oleja.
 7. Ak máš vo vlasoch veľa stajlingového prípravku, pred použitím prírodného tuhého šampónu vyskúšaj oplach so sódou bikarbónou.

Oplach z jablčného octu

 • 1 diel nepasterizovaného a nefiltrovaného jablčného octu
 • 4 diely vody
 • pár kvapiek esenciálneho oleja

Nanes na vlasy ako kondicionér a nechaj chvíľu pôsobiť. Potom opláchni. Po uschnutí octový zápach vo vlasoch necítiť.

Čistiaci oplach so sódou bikarbónou

Jedlá sóda pomáha z vlasov uvoľňovať zvyšky mazu a stajlingových produktov.

 • 1 polievková lyžica sódy bikarbóny
 • 1 – 2 šálky teplej vody

Obe ingredience zmiešaj a nalej do nádoby s rozprašovačom. Navlhči si vlasy, nasprejuj na ne oplach a dobre ho votri. Dôkladne opláchni teplou vodou a následne použi šampón.

Ako si umývať vlasy?

Namoč si vlasy a prechádzaj si po nich týmto šampónom v jednom smere (spredu dozadu), aby sa ti zbytočne nezamotali. Vmasíruj ho do pokožky a potom dôkladne opláchni.

Zdroj: webová stránka Friendly Soap

 

Chceš tomu dať šancu? Skús toto, toto alebo toto ekologické tuhé mydlo na vlasy od Friendly Soap, ktoré je navyše v recyklovanom (a recyklovateľnom) papierovom obale. 🙂

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Prečítaj si viac o tom, ako sú tvoje údaje z komentárov spracovávané.