Dezodorant náš každodenný…

Opica so zdvihnutou rukouOdvtedy, čo sa svetom rozšírili chýry, že hliník, ktorý je jednou z hlavných zložiek konvenčných antiperspirantov, nie je až tak úplne kóšer, a že ani samotné antiperspiranty nie sú pre naše telo práve najšťastnejšou voľbou, ubehlo už pár rokov. Hliník tu ale dnes určite rozoberať nejdeme, na túto tému existuje už množstvo rôznych článkov, dokumentov aj názorov, zato sa však na zúbky pozrieme samotnému poteniu, tomu, ako ho v dnešnom modernom svete zvládnuť bez toho, aby sme si pod pazuchy museli capkať niečo, za čo by nás matička príroda určite nepochválila, a prezradíme si, prečo je pre nás dezodorant lepšou voľbou.

 Otázka prvá: Načo to potenie vôbec existuje?

Verte či nie, keby sa to telo s potením rozhodlo zabaliť, do spevu by nám veru nebolo. Ono totiž pomáha udržiavať homeostázu, keď sa náš organizmus vplyvom vonkajších či vnútorných faktorov prehreje. Časť mozgu, hypotalamus, za výdatnej asistencie termosenzitívnych neurónov odošle signál receptorom v pokožke a práve vďaka tomu sa z potných žliaz (na celom tele ich máme okolo 2,6 milióna) začne vylučovať pot. Tým sa to však nekončí – skutočné ochladzovanie totiž nastáva až vo fáze, keď sa tento pot začne z pokožky odparovať. No a aby toho nebolo málo, okrem toho, že kontroluje teplotu tela, sa s ním vyplavujú aj toxíny, ba podľa niektorých štúdií dokonca funguje na opačné pohlavie ako feromón. (Preto sa teda používanie antiperspirantu, ktorého zložky na istý čas blokujú (rozumej upchávajú) póry potných žliaz, zrazu prestáva javiť ako dobrý nápad.)

Otázka druhá: Musí pot tak smrdieť?

Iróniou je, že samotný pot je v celej tejto kauze v podstate nevinne. Ide totiž o priehľadnú tekutinu bez vône, ktorej na srdci leží len jedno – ochladzovať. Skutočnými vinníkmi sú baktérie, ktoré naň číhajú na pokožke a bez vyzvania si pochutnávajú na mastných kyselinách a bielkovinách, čo obsahuje. (S týmto poznatkom, na druhej strane, pracujú dezodoranty, ktorých vôňa má pach z tohto pikniku maskovať bez toho, aby vylučovaniu samotného potu bránili.)

Otázka tretia: Musím sa odsťahovať na samotu, ak sa chcem v pokoji potiť?

Niektorí tiež tvrdia, že pri prechode z „chémie“ na prírodnejší variant sa naše pazuchy očisťujú, čo môže byť niekoľko dní až týždňov spojené so zvýšenou tvorbou potu, výraznejším pachom (vďaka, baktérie!) alebo väčšou citlivosťou. Sú však aj takí, ktorí túto zmenu nijako nepríjemne nepociťujú, ba niektorí dokonca tvrdia, že až s prírodnými dezodorantmi sa ich problém so zápachom konečne odstránil.
Odsťahovať sa na samotu by teda bola „istotka“, ale to menej radikálne riešenie je zohnať si kvalitný dezodorant. My odporúčame tie od Schmidt’s Naturals priamo spoza veľkej mláky. V roku 2010 ich vymyslela Oregončanka Jaime Schmidtová, ktorá sa usilovne venovala vymýšľaniu takých produktov, čo zdraviu jej rodinky len a len prospejú, keď si uvedomila, že práve prírodné dezodoranty ponúkané na trhu sú v tomto smere komoditou s ozaj neuspokojivými kvalitami. Všetok čas, ktorý výskumu a vymýšľaniu receptúry venovala, sa vyplatil, a jej dezodoranty sa čoskoro začali predávať v obchodoch a obchodíkoch aj na internete po celej severozápadnej Amerike.

Logo Schmidt's

Prečo sú tieto dezodoranty také super?

V prvom rade je to ich zloženie. Neobsahujú sporné ingrediencie, ako hliník, parabény, propylénglykol, ftaláty, a ani lepok či umelé vône. Ich zloženie tvorí sóda bikarbóna, marantový prášok, kokosový a jojobový olej, bambucké maslo, kandelilový vosk, esenciálne oleje a vitamín E. To je teda ten klasický rad. V ponuke je totiž aj rad na citlivú pokožku, ktorý neobsahuje sódu bikarbónu (keďže niekoho môže dráždiť), a miesto toho je v ňom hydroxid horečnatý. Tento rad sa navyše odlišuje aj mäkšou a krémovejšou konzistenciou a rýchlejším vstrebávaním.

Ďalej sú to obaly a celková filozofia firmy. Ich plastové tuby neobsahujú bisfenol A (BPA), sú vyrobené zo 60 % recyklovaného materiálu a ony samotné sú 100 % recyklovateľné. V USA majú zákazníci dokonca možnosť prihlásiť sa do recyklačného programu, a za každých päť vrátených sklenených obalov (lebo áno, v ponuke je aj variant, ktorý sa nanáša špachtličkou) dostanú jeden dezodorant zadarmo. Tieto vrátené obaly v Schmidt’s Naturals následne pekne vydezinfikujú a použijú znova.

OceneniaNo a v neposlednom rade je to ich účinnosť. Dezodorant stačí pred použitím trochu pridržať v suchom podpazuší, aby zmäkol a dal sa ľahšie roztrieť, a potom si stačí naniesť ozaj tenkú vrstvú. Tenšiu, než ste boli zvyknutí, pretože v tomto prípade ozaj platí, že menej je viac. Zbytočne hrubá vrstva neochráni lepšie, efekt bude skôr opačný, a navyše môže v spojení s potom viesť aj k tvorbe žltých fľakov na oblečení. A čo je úplne najlepšie, keďže obsahujú rastlinné prášky, pomáhajú pohlcovať aj pot (hoci, na rozdiel od antiperspirantov, nebránia poteniu).

Aby sme ich tu však len tak naprázdno neospevovali, pridávame recenziu od Jess Novakovej z internetovej stránky Greatist, ktorá, podľa nás, hovorí za všetko: „Po dvanástich hodinách, čo som ho mala na sebe, som normálne mala nutkanie si olízať pazuchy… Čo je teda asi dosť nechutné, no zároveň to môžete považovať aj za slušné odporúčanie.“

Rad dezodorantov Schmidt's Naturals na citlivú pokožkuAk sme ťa teda presvedčili, vyber sa prebádať útroby nášho e-shopu, kde z klasického radu nájdeš varianty s nechtíkom a ylangom ylangom, bergamotom a limetkou, cédrom a borievkou, levanduľou a šalviouružou a vanilkou alebo horčíkom a uhlím, a z radu na citlivú pokožku štvoricu čajovník, muškát, kokos a ananás a jazmínový čaj. V oboch prípadoch sú v ponuke aj v neparfumovanej verzii.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Prečítaj si viac o tom, ako sú tvoje údaje z komentárov spracovávané.