Ako sa o seba starať ekologickejšie?

Dozaista ste už zachytili, že to, ako žijeme, sa nám ľuďom dosť vymklo spod kontroly. Planéta sa nám varí pred očami, oceány zasypávame tonami plastového odpadu, ničíme lesy a pralesy a s nimi aj vzácne živočíchy a celý krehký ekosystém*. Preto je načase s tým niečo robiť.

Ak sa nebojíš zmeniť svoje stravovanie či nákupné zvyky na ekologickejšie zo dňa na deň, tak smelo do toho. No pre tých, ktorí sa toho tak trochu boja, odporúčame, rovnako ako pri budovaní všetkých nových zvykov, začať do svojich každodenných činností zavádzať drobné zmeny a postupnými krôčikmi sa prepracovať k ohľaduplnejšiemu životnému štýlu.

Jednou z oblastí, kde sa to dá pomerne jednoducho zrealizovať, je kozmetika a osobná hygiena. V kúpeľni sme deň čo deň ráno aj večer a alternatív a spôsobov, ako sa o seba starať s ohľadom k planéte, máme hneď niekoľko:

1. Pohľadaj ekologickejšie alternatívy.

Prvou a najmenej radikálnou možnosťou je jednoducho nahradiť tie veci, ktoré používaš, ich ekologickejším variantom. Možností je v súčasnosti neúrekom a tu uvádzame tie najčastejšie:

Vatové tampóny. Klasické odličovacie tampóny veľakrát obsahujú umelé mikrovlákna, alebo ak aj sú vyrobené z bavlny, tak z tej klasickej, čo tiež nie je práve výhra. Pestovanie klasickej bavlny si totiž vyžaduje veľké množstvo pesticídov a insekticídov a to škodí ľuďom, ktorí sa s ňou dostávajú do kontaktu, a tiež pôde a živočíchom. Preto radšej siahni po tých, čo sú vyrobené z biobavlny.

Vatové tyčinky. Klasické vatové tyčinky majú plastovú paličku, a hoci ty ich použiješ raz na pár sekúnd, v prírode zostanú trčať niekoľko stoviek rokov. Našťastie však existujú aj lepšie alternatívy, také, ktoré majú paličku z bambusu alebo z papiera a navyše používajú vatu z biobavlny.

Pílingové prípravky. Mnohé konvenčné prípravky používajú ako exfoliačnú zložku plastové mikroguľôčky. Keď ich zo seba spláchneš v sprche, čističky ich nedokážu zachytiť, a tak sa dostanú v obrovských množstvách do mora a odtiaľ do tráviaceho traktu živočíchov. Našťastie už niektorí výrobcovia prišli s oveľa šetrnejšími a prírodnejšími verziami a používajú napríklad rozdrvené kôstky z olív, ríbezlí alebo mak, sušené lupienky kvetov či šupky z konopného semienka. Na ošetrovanie nôh zas môžeš použiť prírodnú pemzu, ktorá pochádza z vyvretej lávy.

Hubka. Bohatá pena sa nám spája s úplným pocitom čistoty. Ak sa ho nechceš vzdať, nahraď klasickú plastovú špongiu lufou. Lufa je vlastne vysušená tekvica, z ktorej sa vymýva dužina, až kým nezostane len akási vláknitá kostra. Po namočení zmäkne, takže ju môžeš použiť ako hubku, píling alebo dokonca aj na umývanie riadu (klasické hubky na riad nemôžu ísť ani len do kontajnera na plast, ale len do zmesového odpadu). A čo je najlepšie, keď doslúži, dá sa skompostovať. Na jemné čistenie pleti je ako stvorená prírodná konjaková špongia, ktorú je tiež možné po spotrebovaní hodiť do kompostu. No a do kuchyne sa skvelo hodí aj kompostovateľná hubka z prírodných materiálov, ktorú môžeš opakovane využívať namiesto papierových utierok alebo pri upratovaní (a dá sa aj prať).

Tuhé šampóny a mydlá. Okrem toho, že bývajú balené v ekologickom (často recyklovanom) papieri, sú aj oveľa praktickejšie. Ide vlastne o klasický šampón či mydlo, akurát bez vody, takže sa ti nič nerozleje, nemusíš ho dolovať z dna plastovej fľaše a nezaberá toľko miesta. Nezanedbateľným plus je aj jeho prírodné zloženie.

Vložky a tampóny. Konvenčné vložky mávajú spodnú vrstvu z plastu, bývajú bielené za pomoci chlóru a parfumované. Tampóny zas obsahujú umelý hodváb a niekedy aj vrchnú plastovú vrstvu (aby sa z nich neoddeľovali mikrovlákna). A to nie je niečo, čo tam dole chceš mať. Ich ekologické varianty obsahujú prírodné materiály: v prípade Natracare u nás ide o biobavlnu pestovanú bez pesticídov, celulózu z udržateľne spravovaných lesov a škrob z rastlín, ktoré neboli geneticky modifikované. Vďaka tomu sú plne biologicky odbúrateľné a kompostovateľné aj doma. Sú bielené šetrne a úplne bez chlóru a neobsahujú syntetickú parfumáciu (takže nedráždia ani citlivú pokožku).

Zubná kefka. Ďalší neodmysliteľný pomocník v kúpeľni, ktorý sa však väčšinou pre spojenie rôznych druhov plastu nedá recyklovať. Aj tu máš však toho na výber habadej: môžeš sa rozhodnúť pre značky, ktoré pre svoje kefky ponúkajú recyklačný program a vyrábajú z nich niečo nové, alebo, naopak, také, ktoré svoje kefky vyrábajú z recyklovaných plastov, alebo si zvoliť čoraz populárnejšiu bambusovú kefku či kefku, ktorá je vyrobená z rastlinného plastu, ktorý má výrazne nižšiu uhlíkovú stopu. Je to na tebe a tvojich preferenciách. Navyše ju môžeš doplniť ekologickou zubnou pastou v tabletkách, vďaka ktorej už nikdy nebudeš musieť vyhadzovať nerecyklovateľnú tubu, v ktorej ti navyše zostala pasta, čo sa už nedá vytlačiť.

2. Nahraď jednorazové viackrát použiteľným.

Ešte lepšou možnosťou je neprodukovať žiaden odpad. Pokiaľ ide o osobnú hygienu, okrem bezobalového nakupovania a vlastnej výroby kozmetiky máš napríklad tieto možnosti:

Bavlnené odličovacie tampóny. Po zašpinení sa dajú jednoducho oprať v ruke aj v práčke a použiť znova. Zadováž si aspoň dva, aby si si ich mohla striedať, kým vyschnú. Alebo maj poruke súpravu na celý týždeň a oper ich naraz v práčke. Vyrobiť si ich môžeš aj doma zo zvyškov látky, no ak sa na to necítiš, my odporúčame tento set tampónov od slovenskej značky Severanka. Sú hranaté (takže pri ich výrobe nevzniká žiaden odpad), neprifarbované, z jednej strany majú biobavlnu, z druhej bambus a navyše sú v praktickom upcyklovanom vrecúšku zo záclony, v ktorom sa dajú naraz oprať v práčke.

Menštruačný kalíšok. Každá žena za život počas menštruácie spotrebuje okolo 11 000 hygienických produktov. Ak teda dáš šancu kalíšku, vedz, že sa nepoteší len planéta, ale aj tvoja peňaženka. Plnohodnotne nahrádza tampón pri všetkých činnostiach (a bez otravnej šnúrky) a môžeš ho mať zavedený až 12 hodín, čo je nesmierne praktické pri dlhšom cestovaní, na horách alebo výletoch. Na rozdiel od tampónov navyše nevysušuje sliznicu, lebo nesaje tekutiny, iba zbiera to, čo má. Na trhu je množstvom značiek, za nás to vyhral OrganiCup, ktorý je z nefarbeného lekárskeho silikónu, má vrecúško z biobavlny na odkladanie a dostaneš ho v obale z recyklovaného papiera, na ktorom je zároveň vytlačený aj podrobný návod na používanie (ďalšie malé zelené plus :)).

3. Daj šancu starým plastom a aspoň zminimalizuj produkciu tých nových.

Z plastov sa v posledných rokoch stal ohromný strašiak (a právom), a preto treba pracovať na ich redukcii. Čo však s tými, ktoré už existujú? Podľa nás je rozumné využiť ich pred vyhodením na maximum. Preto sa tešíme z každého obalu, ktorý je vyrobený z recyklovaného materiálu alebo sa dá po spotrebovaní produktu využiť na niečo iné.

Ak svoju cestu za ekologickosťou chceš poňať z tohto konca, dávame ti do pozornosti značku Preserve, ktorá vyrába žiletky a zubné kefky z recyklovaných jogurtových téglikov. Šikovne využíva to, čo už existuje, a nevytvára zbytočne nový odpad.

Pozoruhodný je v tomto napríklad aj dizajn dekoratívnej kozmetiky ZAO, ktorá vytvorila systém dopĺňateľných bambusových obalov, čím výrazne zredukovala produkciu odpadu iba na samotnú náhradnú nádobku, v ktorej je ten-ktorý očný tieň alebo púder uskladnený.

Každá, aj tá najmenšia snaha, je lepšia ako nič. Preto určite nespravíš zle, ak sa rozhodneš pre ktorúkoľvek z týchto možností. Nemusíš byť v tom, čo robíš, dokonalý/-á, no zároveň sa skús neuspokojiť iba s jednou malou zmenou a snaž sa ich do svojho života zaviesť čo najviac. Určite to neoľutuješ. 🙂

Plastová škvrna v Tichom oceáne (momentálne je väčšia ako Nemecko, Francúzsko a Španielsko dokopy).
Dažďový prales na Borneu vyťatý pre plantáže.
Topenie ľadu v Arktíde.
Takmer neporušená vložka s obsahom plastu vyplavená na pláži.

*

Globálne otepľovanie sa prejavuje topením morských aj horských ľadovcov či čoraz intenzívnejšími vlnami horúčav a obdobiami sucha, zmenami v zrážkach, zvýšením rizika povodní v niektorých oblastiach či stúpaním hladiny mora. Podľa SHMÚ môže globálna teplota vzduchu do konca 21. storočia teplota narásť o ďalších 1,1 až 6,4 °C. Za jeho príčinu sa považuje zvýšenie koncentrácie skleníkových plynov v dôsledku ľudskej činnosti (napr. zvyšovanie podielu CO2 v dôsledku vypaľovania tropických pralesov, ktoré by ho mali pohlcovať, alebo podielu metánu v dôsledku chovu hovädzieho dobytka či spaľovania fosílnych palív.)

Správa OSN o biodiverzite hovorí, že v súčasnosti je v ohrození viac ako 40 percent obojživelníkov, 33 percent koralových útesov, viac ako tretina morských cicavcov či takmer tretina žralokov a rýb. Medzi päť hlavných dôvodov straty biodiverzity patria zmeny vo využívaní pôdy a morí (napríklad odlesňovanie), priame využívanie organizmov (nadmerný rybolov), klimatické zmeny, znečistenie životného prostredia a invazívne druhy.

Pokiaľ ide o oceány, bez nich by život na zemi nebol možný (planktón v nich produkuje viac kyslíka ako stromy, a to až 70 %, ovplyvňujú počasie atď.). Ak však svoje konanie nezmeníme, do roku 2050 v nich bude viac plastov ako rýb. Plastový odpad vo vode spôsobuje úhyn morských živočíchov, ktoré sa doň zamotajú alebo ho omylom skonzumujú, čím narúša potravinový reťazec a krehký ekosystém. Hrozbou pre ne je aj nadmerný či nelegálny lov rýb, pri ktorom sa do sietí sa často zamotávajú aj delfíny či veľryby alebo sa nimi poškodzujú koralové útesy.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Prečítaj si viac o tom, ako sú tvoje údaje z komentárov spracovávané.